Showing posts with label BAN Gadget. Show all posts

Microsoft Surface Pro 12 (2026) Hadir Dengan Snapdragon X2 Plus, Tetapi Skrin Pula Mengalami Penurunan Kualiti?

Microsoft kembali memperkenalkan kemas kini kepada peranti 2-dalam-1 mereka menerusi Microsoft Surface Pro 12 (2026). Peranti ini tampil dengan pemproses baharu Snapdragon X2 Plus, reka bentuk nipis serta sistem penyejukan tanpa kipas.

Namun, ada satu perkara yang menarik perhatian dalam ulasan terbaharu Notebookcheck. Walaupun prestasi pemproses semakin baik, model baharu ini didakwa mengalami penurunan kualiti pada bahagian paparan berbanding generasi sebelumnya.

Jadi, adakah Surface Pro 12 versi 2026 masih berbaloi untuk dimiliki?

Snapdragon X2 Plus Baharu, Lebih Senyap Tanpa Kipas

Antara perubahan utama Surface Pro 12 (2026) ialah penggunaan cip Qualcomm Snapdragon X2 Plus X2P-42-100 dengan konfigurasi enam teras.

Pemproses ini menawarkan peningkatan prestasi single-core dan grafik berbanding Snapdragon X1 Plus generasi terdahulu.

Menariknya, Microsoft masih mengekalkan sistem penyejukan pasif tanpa kipas. Ini bermakna pengguna boleh bekerja dalam suasana senyap tanpa bunyi kipas yang biasanya terdapat pada komputer riba konvensional.

Untuk kegunaan harian seperti melayari internet, kerja pejabat, pembentangan, menonton video dan tugasan produktiviti, prestasinya dilihat mencukupi.

Bagaimanapun, prestasi multi-core sebenarnya lebih perlahan berbanding model terdahulu yang menggunakan pemproses lapan teras.

Skrin 90Hz Tetapi Ada Penurunan Kualiti?

Surface Pro 12 (2026) masih menggunakan skrin IPS bersaiz 12 inci dengan resolusi 2196 x 1464 piksel dan kadar segar semula 90Hz.

Atas kertas, spesifikasi ini nampak hampir sama seperti generasi sebelumnya. Tetapi ujian Notebookcheck mendapati panel baharu daripada Sharp mempunyai beberapa kelemahan berbanding panel BOE yang digunakan pada model terdahulu.

Antara penemuan ujian tersebut:

  • Kecerahan purata sekitar 511.7 nits.
  • Nisbah kontras sekitar 1220:1.
  • Liputan warna sRGB sekitar 97.7%.
  • Masa tindak balas skrin lebih perlahan.
  • Kesan ghosting masih boleh dilihat walaupun pada mod 90Hz.

Ghosting menyebabkan imej bergerak kelihatan seperti mempunyai kesan bayangan atau imej tertinggal. Perkara ini mungkin kurang menyenangkan bagi pengguna yang kerap menonton kandungan bergerak pantas atau bermain permainan.

Spesifikasi Microsoft Surface Pro 12 (2026)

Berikut ialah spesifikasi utama berdasarkan ujian Notebookcheck:

Komponen Spesifikasi
Pemproses Snapdragon X2 Plus
Grafik Qualcomm Adreno X2-45
RAM 16GB LPDDR5X
Storan 256GB UFS 4.1
Skrin 12 inci IPS
Resolusi 2196 x 1464
Refresh rate 90Hz
Sistem operasi Windows 11 Home
Sambungan 2x USB-C
Wi-Fi Wi-Fi 7
Bluetooth 5.4
Bateri 38Wh
Berat 688 gram

Satu lagi kelebihan peranti ini ialah beratnya yang hanya sekitar 688 gram. Ia sesuai dibawa ke pejabat, universiti atau ketika bekerja di luar.

Bateri Boleh Bertahan Sehingga 14 Jam?

Notebookcheck turut menjalankan ujian bateri dan mendapati Surface Pro 12 (2026) mampu bertahan sekitar 14 jam dalam ujian Wi-Fi pada tahap kecerahan 150 nits.

Pada kecerahan maksimum pula, tempoh penggunaan sekitar lapan jam direkodkan. Ini menjadikannya menarik untuk pengguna yang memerlukan peranti mudah alih bagi kerja harian.

Kelebihan dan Kekurangan

Kelebihan:

  1. Reka bentuk ringan dan premium.
  2. Operasi senyap tanpa kipas.
  3. Prestasi single-core dan grafik lebih baik.
  4. Skrin 90Hz dengan warna yang tepat.
  5. Sokongan Wi-Fi 7.
  6. Ketahanan bateri yang baik.

Kekurangan:

  1. Kualiti kontras skrin lebih rendah berbanding model lama.
  2. Ghosting masih kelihatan.
  3. RAM dan storan tidak boleh dinaik taraf dengan mudah.
  4. Hanya mempunyai dua port USB-C.
  5. Tiada sambungan LTE atau 5G.
  6. Tiada pengecas disertakan dalam pakej yang diuji.

Harga Microsoft Surface Pro 12 (2026)

Notebookcheck menyenaraikan harga sekitar AS$1,149 untuk konfigurasi 256GB ketika ulasan diterbitkan. Harga sebenar di Malaysia mungkin berbeza mengikut penjual, konfigurasi dan kos import.

Bagi pengguna yang sedang mencari tablet Windows premium, Surface Pro 12 boleh menjadi salah satu pilihan menarik, terutama jika mahukan gabungan fungsi tablet dan komputer riba dalam satu peranti.

Di Mana Nak Beli Microsoft Surface Pro?

Bagi yang berminat melihat tawaran dan pilihan pembelian melalui Shopee, boleh semak pautan berikut:

👉 SEMAK HARGA MICROSOFT SURFACE PRO DI SHOPEE

Semak terlebih dahulu model, spesifikasi RAM, kapasiti storan, jenis papan kekunci, waranti dan reputasi penjual sebelum membuat pembelian.

Microsoft Surface Pro 12 (2026) merupakan kemas kini yang agak menarik dari sudut pemproses dan kecekapan penggunaan tenaga.

Namun, peningkatan cip Snapdragon X2 Plus tidak semestinya bermakna semua bahagian turut menjadi lebih baik. Isu kontras skrin dan ghosting menunjukkan bahawa model baharu ini mempunyai beberapa kompromi berbanding generasi sebelumnya.

Jika anda sudah memiliki Surface Pro 12 generasi terdahulu, peningkatan kepada model 2026 mungkin tidak begitu mendesak. Tetapi bagi pengguna yang mahukan peranti Windows ringan, senyap dan mudah dibawa ke mana-mana, model ini masih wajar dipertimbangkan.

Sumber: Notebookcheck – Microsoft Surface Pro 12 2026: Fanless convertible gets a display downgrade.


HONOR X9e Pro - Bateri 11,000mAh, Spesifikasi Level Tentera Penjajah!

HONOR menjadualkan pelancaran Malaysia pada 24 September 2026, dan ciri utama yang sudah disahkan termasuk bateri 11,000mAh, 80W SuperCharge, 27W reverse charging serta ketahanan 3 meter/IP68/IP69/IP69K. Hadir dengan ciri ketahanan yang ekstrem.

Bateri 11,000mAh memang besar

Tarikan paling jelas ialah baterinya. HONOR X9e Pro menggunakan bateri berkapasiti 11,000mAh, menjadikannya antara kapasiti bateri paling besar yang ditawarkan pada telefon HONOR. Sebagai perbandingan, X9d sebelum ini menggunakan bateri 8,300mAh.

Maksudnya kapasiti bateri X9e Pro meningkat dengan banyak berbanding generasi sebelumnya. Untuk orang yang selalu:

  1. guna Waze atau Google Maps
  2. tengok TikTok dan YouTube
  3. bermain game
  4. bekerja menggunakan telefon
  5. ambil gambar dan video
  6. buat hotspot
  7. berada di luar sepanjang hari

kapasiti sebesar ini memang menarik. Cuma jangan terus anggap telefon ini pasti tahan tiga hari untuk semua orang. Tempoh penggunaan sebenar masih bergantung kepada skrin, rangkaian 5G, kecerahan, aplikasi dan corak penggunaan.

80W SuperCharge pula

Bateri besar biasanya datang dengan satu masalah. Lambat nak cas. Tapi HONOR cuba selesaikan perkara tersebut dengan sokongan 80W HONOR SuperCharge. Jadi walaupun baterinya 11,000mAh, HONOR tidak meninggalkan pengguna dengan pengecasan perlahan.

Ada juga 27W wired reverse charging. Dalam bahasa mudah, telefon ini boleh digunakan sebagai sumber kuasa untuk mengecas peranti lain yang serasi. Kalau tengah travel dan kawan punya telefon dah merah menyala...

X9e Pro boleh jadi power bank versi besar.

Bukan bateri sahaja yang besar

HONOR juga mengetengahkan ketahanan fizikal sebagai antara ciri utama X9e Pro. Telefon ini menggunakan HONOR Ultra-Bounce Anti-Drop Technology 4.0 dan dilaporkan mempunyai perlindungan jatuhan sehingga 3 meter pada beberapa jenis permukaan ujian, dengan pensijilan SGS 5-Star Comprehensive Reliability. 

Ini bermaksud HONOR bukan sekadar cuba menjadikan X9e Pro sebagai telefon yang tahan lama dari segi bateri. Mereka juga mahu ia tahan daripada penggunaan harian yang kasar.

  • Contohnya telefon terlepas dari tangan.
  • Terjatuh dari meja.
  • Terhempas ketika berjalan.
  • Atau digunakan dalam keadaan yang lebih mencabar.

Namun, seperti biasa, angka ketahanan tersebut merujuk kepada ujian terkawal pengeluar. Ia bukan bermaksud telefon itu mustahil rosak jika terjatuh.

Dilengkapi IP68, IP69 dan IP69K

Ini antara bahagian yang agak menarik. X9e Pro membawa penarafan IP68, IP69 dan IP69K dalam bahan pelancaran Malaysia. Secara mudah, perlindungan ini berkaitan dengan ketahanan terhadap habuk serta pendedahan kepada air dalam keadaan ujian tertentu.

HONOR juga mengetengahkan ujian rendaman dan keadaan air bertekanan tinggi dalam demonstrasi ketahanan peranti. Tetapi satu perkara kena ingat. IP rating bukan lesen untuk sengaja campak telefon dalam air.

Air laut, air berklorin, suhu air, keadaan peranti dan kerosakan fizikal boleh mempengaruhi perlindungan sebenar. Jadi jangan pula lepas beli terus pergi buat eksperimen dalam kolam. 😅

Skrin pun bukan biasa-biasa

X9e Pro dilaporkan hadir dengan paparan AMOLED 6.8 inci, kadar penyegaran 120Hz dan kecerahan puncak sehingga 10,000 nits dalam spesifikasi yang dilaporkan untuk model ini. (TechNave BM)

Angka 10,000 nits itu pula merupakan angka puncak dalam keadaan tertentu, bukannya bermaksud keseluruhan skrin akan sentiasa berada pada tahap tersebut.

Untuk penggunaan biasa, perkara yang lebih penting ialah pengalaman melihat skrin ketika berada di luar rumah.

Kamera utama 108MP

Di bahagian kamera, X9e Pro membawa kamera utama 108MP. Reka bentuk belakangnya menggunakan modul kamera berbentuk bulat yang agak besar, dengan penjenamaan AI Vision Camera dan Matrix 108MP X Series. 

Bagi pengguna biasa, angka 108MP memang nampak menarik. Tapi jangan tengok megapixel sahaja. Kualiti gambar sebenar turut bergantung kepada sensor, pemprosesan imej, HDR, pencahayaan dan perisian kamera.

Jadi 108MP tidak semestinya bermaksud setiap gambar automatik lebih cantik daripada telefon yang mempunyai megapixel lebih rendah.

Prestasi pula macam mana?

Maklumat spesifikasi yang beredar sebelum pelancaran menyenaraikan Snapdragon 6 Gen 5, bersama konfigurasi 12GB RAM dan 256GB storan. 

Kalau spesifikasi ini sepadan dengan unit Malaysia, jelas bahawa fokus X9e Pro bukan semata-mata mengejar prestasi flagship. Telefon ini lebih menonjolkan tiga perkara:

  1. Bateri besar.
  2. Ketahanan tinggi.
  3. Penggunaan harian yang panjang.

Jadi ia lebih menarik untuk pengguna yang mengutamakan ketahanan dan bateri berbanding mengejar skor benchmark tertinggi.

Empat warna untuk dipilih

HONOR menyediakan empat pilihan warna:

  • Royal Purple
  • Reddish Brown
  • Dawn Gold
  • Midnight Black

Royal Purple nampaknya menjadi antara warna yang paling banyak digunakan dalam bahan promosi HONOR untuk model ini. 

Siapa yang mungkin suka telefon macam ni?

Sebenarnya X9e Pro ada target pengguna yang agak jelas. Kalau kerja korang memerlukan telefon digunakan sepanjang hari, bateri 11,000mAh memang satu kelebihan yang mudah difahami.

Rider dan penghantar

Telefon digunakan untuk navigasi, panggilan, WhatsApp dan aplikasi penghantaran hampir sepanjang hari. Kapasiti bateri yang besar boleh menjadi satu tarikan.

Kaki travel

Tak semua tempat mudah mencari plug. Jadi bateri besar dan reverse charging boleh menjadi sangat berguna ketika perjalanan jauh.

Pengguna yang selalu cuai

Kalau telefon memang selalu terlepas dari tangan, ciri ketahanan X9e Pro mungkin lebih menarik berbanding telefon yang hanya mengejar reka bentuk nipis.

Tapi ada satu benda yang kena tunggu

Harga Malaysia. Ini yang akan menentukan sejauh mana X9e Pro menarik dari sudut pembelian.

HONOR belum mendedahkan harga Malaysia dalam maklumat pra-pelancaran yang tersedia, manakala X9d sebelum ini bermula sekitar RM1,499 untuk konfigurasi asasnya. 

Jadi pembeli kena tengok harga rasmi X9e Pro bersama pakej promosi dan hadiah pelancaran sebelum buat perbandingan. Sebab telefon dengan bateri 11,000mAh mungkin nampak hebat atas kertas.

Tetapi kalau harga sudah terlalu dekat dengan telefon kelas lebih tinggi, pengguna mungkin mula membandingkan aspek lain seperti cip, kamera dan prestasi.

HONOR X9e Pro vs X9d — apa yang berubah?

Secara paling mudah:

HONOR X9d

  • Bateri 8,300mAh
  • Snapdragon 6 Gen 4
  • Fokus pada ketahanan
  • Harga pelancaran bermula RM1,499

HONOR X9e Pro

  • Bateri 11,000mAh
  • 80W SuperCharge
  • 27W reverse charging
  • Ketahanan jatuh sehingga 3m dalam ujian yang dinyatakan
  • IP68/IP69/IP69K
  • Kamera utama 108MP
  • Model Pro pertama dalam siri X HONOR

Jadi daripada X9d ke X9e Pro, HONOR nampaknya benar-benar mahu menolak konsep telefon tahan lasak dengan bateri besar ke tahap yang lebih tinggi.

Gambar  - BorneoPost




Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G Kini Rasmi di Malaysia, Ini Harga dan Spesifikasinya



Xiaomi meneruskan keluarga Redmi Note dengan memperkenalkan REDMI Note 17 Pro 5G untuk pasaran Malaysia.

Model ini hadir dengan beberapa ciri yang menarik perhatian, termasuk skrin AMOLED 1.5K 120Hz, bateri berkapasiti besar 8,340mAh, pengecasan pantas 67W serta perlindungan air dan habuk sehingga IP69K.

Bagi pengguna yang sedang mencari telefon pintar baharu pada harga sekitar RM1,500 hingga RM1,800, Redmi Note 17 Pro 5G merupakan antara model yang boleh dimasukkan dalam senarai perbandingan.

Harga Redmi Note 17 Pro 5G di Malaysia

Menurut Xiaomi Malaysia, Redmi Note 17 Pro 5G ditawarkan dalam beberapa konfigurasi:

RAM & Storan Harga RRP Harga Early Bird*
6GB + 128GB RM1,399 RM1,299
8GB + 256GB RM1,599 RM1,499
8GB + 512GB RM1,899 RM1,799

*Harga Early Bird yang dinyatakan Xiaomi adalah untuk tempoh 5 September hingga 30 September 2026, tertakluk kepada terma dan syarat.

Xiaomi Malaysia turut menawarkan model ini dalam tiga pilihan warna iaitu Black, Purple dan Sky Blue.

Shopee Official Xiaomi > Redmi Note 17 Pro 5G

Spesifikasi Redmi Note 17 Pro 5G

Antara spesifikasi utama telefon ini ialah:

  • Skrin: 6.83 inci AMOLED
  • Resolusi: 1.5K, 2772 × 1280
  • Refresh rate: sehingga 120Hz
  • Kecerahan: sehingga 3,500 nits UHBM
  • Pemproses: Snapdragon 6s Gen 4
  • RAM: 6GB / 8GB
  • Storan: 128GB / 256GB / 512GB
  • Kamera utama: 50MP dengan OIS
  • Kamera ultra lebar: 8MP
  • Kamera hadapan: 16MP
  • Bateri: 8,340mAh
  • Pengecasan: 67W HyperCharge
  • Reverse charging: sehingga 22.5W
  • Sistem operasi: Xiaomi HyperOS 3
  • Ketahanan: IP66/IP68/IP69/IP69K
  • Pelindung skrin: Corning Gorilla Glass Victus 2
Shopee Official Xiaomi > Redmi Note 17 Pro 5G

Skrin AMOLED 1.5K 120Hz

Antara tarikan utama Redmi Note 17 Pro 5G ialah skrin 6.83 inci AMOLED 1.5K.

Ia menyokong kadar segar semula sehingga 120Hz, manakala Xiaomi menyatakan kecerahan boleh mencapai sehingga 3,500 nits dalam mod UHBM.

Skrin ini turut mempunyai 12-bit colour depth, DCI-P3 wide colour gamut dan teknologi perlindungan mata seperti 3840Hz PWM dimming serta DC dimming.

Bagi pengguna yang banyak menonton YouTube, Netflix, TikTok atau bermain permainan mudah alih, spesifikasi paparan ini merupakan antara perkara yang menarik untuk diberi perhatian.

Shopee Official Xiaomi > Redmi Note 17 Pro 5G

Kamera 50MP Dengan OIS

Untuk fotografi, Redmi Note 17 Pro 5G menggunakan kamera utama 50MP yang dilengkapi Optical Image Stabilization (OIS).

Ia dipadankan dengan kamera ultra lebar 8MP.

Di bahagian hadapan pula terdapat kamera selfie 16MP. Xiaomi turut menyediakan beberapa fungsi berasaskan AI termasuk AI Glare Removal, AI Erase Pro dan AI Beautify.

Satu perkara yang menarik ialah telefon ini turut mempunyai fungsi Dual Video, yang membolehkan rakaman menggunakan kamera hadapan dan belakang secara serentak.

Shopee Official Xiaomi > Redmi Note 17 Pro 5G

Bateri 8,340mAh, Antara Tarikan Terbesar

Redmi Note 17 Pro 5G menggunakan bateri 8,340mAh jenis Silicon-Carbon.

Ia menyokong 67W HyperCharge, manakala Xiaomi menyatakan peranti ini boleh menawarkan penggunaan melebihi dua hari berdasarkan ujian dalaman syarikat.

Telefon ini juga menyokong sehingga 22.5W wired reverse charging, membolehkan telefon digunakan untuk mengecas peranti lain yang serasi.

Shopee Official Xiaomi > Redmi Note 17 Pro 5G

Tahan Air dan Habuk

Dari aspek ketahanan, Redmi Note 17 Pro 5G mempunyai pensijilan IP66, IP68, IP69 dan IP69K berdasarkan keadaan ujian makmal tertentu.

Ia juga menggunakan Corning Gorilla Glass Victus 2 pada bahagian hadapan. Xiaomi menyatakan reka bentuknya diuji untuk ketahanan jatuh sehingga 3 meter dalam keadaan ujian yang ditetapkan.

Namun, pengguna tetap perlu melihat syarat waranti dan had ujian kerana tahap perlindungan makmal tidak bermaksud telefon boleh digunakan secara bebas dalam semua keadaan air atau persekitaran ekstrem.

Shopee Official Xiaomi > Redmi Note 17 Pro 5G

Snapdragon 6s Gen 4 dan HyperOS 3

Dari segi prestasi, Redmi Note 17 Pro 5G menggunakan Snapdragon 6s Gen 4 yang dibina menggunakan proses 4nm.

Ia menggunakan CPU octa-core dengan kelajuan sehingga 2.4GHz dan GPU Adreno.

Telefon ini menjalankan Xiaomi HyperOS 3, manakala Xiaomi menyatakan sokongan pengalaman perisian sehingga 60 bulan serta sehingga enam tahun kemas kini keselamatan.

Untuk model 8GB RAM, Xiaomi juga menawarkan fungsi Memory Extension yang membolehkan jumlah RAM maya mencapai sehingga 16GB.

Shopee Official Xiaomi > Redmi Note 17 Pro 5G

Redmi Note 17 Pro 5G Sesuai Untuk Siapa?

Telefon ini boleh dipertimbangkan oleh pengguna yang mencari:

🔋 Bateri besar
8,340mAh menjadi salah satu ciri utama model ini.

📱 Skrin besar dan terang
AMOLED 1.5K 120Hz dengan kecerahan sehingga 3,500 nits.

📸 Kamera dengan OIS
Kamera utama 50MP dilengkapi Optical Image Stabilization.

💦 Telefon lebih tahan lasak
Pensijilan IP66/IP68/IP69/IP69K serta Gorilla Glass Victus 2.

💾 Storan besar
Pilihan sehingga 512GB.

Dapatkan Sekarang! Shopee Official Xiaomi > Redmi Note 17 Pro 5G












Samsung Naikkan Harga Galaxy A37 & A57 Hari Ini: Ada Model Naik RM200, Ini Harga Baharu



Harga Samsung Galaxy A37 5G dan Galaxy A57 5G di Malaysia berubah mulai 7 September 2026. Menariknya, perubahan kali ini bukan sekadar kenaikan harga. Dua varian menerima kenaikan RM200, satu varian Galaxy A57 5G pula menjadi RM220 lebih murah, manakala dua lagi varian kekal pada harga sebelumnya.

Jadi, jika anda sedang mempertimbangkan untuk membeli telefon Samsung Galaxy A37 atau A57, memang berbaloi untuk semak harga baharu terlebih dahulu.

Harga baharu Samsung Galaxy A37 & A57 5G

Berikut ialah perbandingan harga sebelum dan selepas perubahan yang berkuat kuasa 7 September 2026:

ModelRAM + StoranHarga SebelumHarga BaharuPerubahan
Galaxy A57 5G12GB + 512GBRM2,699RM2,899🔺 RM200
Galaxy A57 5G12GB + 256GBRM2,399RM2,399Kekal
Galaxy A57 5G8GB + 256GBRM2,319RM2,099🔻 RM220
Galaxy A37 5G12GB + 256GBRM1,999RM2,199🔺 RM200
Galaxy A37 5G8GB + 256GBRM1,899RM1,899Kekal

Perubahan harga ini menjadikan Galaxy A57 5G 8GB + 256GB antara pilihan yang paling menarik, kerana harganya kini lebih rendah RM220 berbanding harga sebelumnya.

Kenapa Samsung ubah harga?

Menurut laporan mengenai pengumuman Samsung Malaysia, perubahan harga dikaitkan dengan peningkatan kos komponen global, khususnya komponen memori seperti RAM dan NAND.

Samsung dilaporkan berkata pihaknya telah berusaha menyerap kenaikan kos tersebut bagi mengurangkan kesannya kepada pengguna, tetapi tekanan kos yang berterusan dalam industri menyebabkan pelarasan harga diperlukan.

Namun begitu, Samsung tidak menaikkan harga semua varian.

Sebaliknya, terdapat satu perubahan yang agak mengejutkan — Galaxy A57 5G 8GB + 256GB turun daripada RM2,319 kepada RM2,099.

Galaxy A57 5G sekarang lebih menarik?

Kalau melihat harga semata-mata, ya. Dengan harga baharu RM2,099, Galaxy A57 5G 8GB + 256GB kini menawarkan laluan lebih murah untuk mendapatkan model A57.

Galaxy A57 5G hadir dengan skrin 6.7 inci Super AMOLED+, kadar segar semula sehingga 120Hz, bateri 5,000mAh dan sistem kamera yang terdiri daripada kamera utama 50MP, ultra-wide 12MP dan makro 5MP. Samsung turut menawarkan ciri AI dan sokongan kemas kini perisian jangka panjang.

Samsung menyatakan siri A57 dan A37 menyokong sehingga enam generasi kemas kini OS serta sokongan keselamatan jangka panjang.

Bagaimana pula dengan Galaxy A37 5G?

Galaxy A37 5G masih menjadi pilihan lebih murah berbanding A57.

Varian asas 8GB + 256GB kekal RM1,899, manakala versi 12GB + 256GB kini meningkat kepada RM2,199.

A37 turut menggunakan skrin 6.7 inci dengan kadar segar semula sehingga 120Hz, bateri 5,000mAh dan kamera utama 50MP. Samsung turut melengkapkannya dengan ciri AI dan perlindungan seperti IP68.

Jadi, Samsung A37 atau A57 — mana lebih berbaloi?

Ini bergantung kepada bajet. Jika bajet sekitar RM1,900, Galaxy A37 5G 8GB + 256GB masih menarik kerana harganya kekal pada RM1,899.

Ia sesuai untuk pengguna yang mahukan telefon Samsung dengan skrin besar, 5G, bateri besar dan sokongan perisian jangka panjang tanpa melepasi bajet RM2,000.

Jika boleh tambah sekitar RM200, Galaxy A57 5G 8GB + 256GB pada RM2,099 mungkin lebih menarik untuk dipertimbangkan.

Perbezaan harga dengan A37 8GB + 256GB kini hanya RM200. Ini menjadikan persoalan utama bukan lagi “A57 terlalu mahal”, tetapi adakah tambahan RM200 itu berbaloi untuk spesifikasi dan pengalaman yang ditawarkan?

Jangan terus beli sebelum semak promosi

Satu lagi perkara penting ialah harga RRP tidak semestinya sama dengan harga promosi di semua kedai.

Samsung sebelum ini menawarkan pelbagai promosi untuk Galaxy A57 dan A37, termasuk rebat pelancaran dan promosi melalui rakan niaga tertentu. Tawaran serta tempoh promosi boleh berbeza mengikut saluran jualan dan stok.

Jadi, pengguna sebaiknya membandingkan harga Samsung Online Store, Samsung Experience Store, penjual sah dan platform e-dagang sebelum membuat pembelian.

Perubahan harga Galaxy A37 dan Galaxy A57 5G kali ini agak unik. Bukan semua model menjadi lebih mahal. Galaxy A57 12GB + 512GB meningkat RM200 kepada RM2,899, manakala Galaxy A37 12GB + 256GB juga meningkat RM200 kepada RM2,199.

Pada masa sama, Galaxy A57 8GB + 256GB turun RM220 kepada RM2,099. Bagi pembeli yang sedang mencari telefon Samsung sekitar RM2,000, varian A57 8GB + 256GB kini mungkin menjadi salah satu pilihan yang patut dimasukkan dalam senarai perbandingan.

Sebelum membeli, semak harga promosi semasa kerana harga jualan sebenar boleh berbeza mengikut kedai dan promosi.

Persoalan

Adakah harga Samsung Galaxy A57 5G naik pada September 2026?
Ya. Harga beberapa varian berubah mulai 7 September 2026. Namun, bukan semua varian naik.

Berapa harga Samsung Galaxy A57 5G 8GB + 256GB sekarang?
Harga RRP baharunya ialah RM2,099, turun RM220 daripada RM2,319.

Berapa harga Samsung Galaxy A37 5G?
Galaxy A37 5G 8GB + 256GB kekal RM1,899, manakala versi 12GB + 256GB meningkat kepada RM2,199.

Samsung A57 atau A37 mana lebih berbaloi?
Jika bajet mencukupi, A57 5G 8GB + 256GB pada RM2,099 patut dipertimbangkan kerana beza dengan A37 8GB + 256GB hanya RM200.


Sumber: Samsung Malaysia, SoyaCincau, ProductNation dan laporan berkaitan perubahan harga Samsung Malaysia. 

Telefon Bawah RM1,000 Terbaik 2026: 7 Model Berbaloi Untuk Dibeli


Nak beli telefon baharu tetapi bajet sekitar RM1,000 atau kurang?

Berita baiknya, pilihan telefon dalam kategori ini semakin menarik. Pengguna kini boleh mendapatkan telefon dengan sambungan 5G, bateri berkapasiti besar, skrin kadar segar semula tinggi dan kamera beresolusi tinggi tanpa perlu mengeluarkan lebih RM1,000.

Berdasarkan semakan harga dan model telefon yang tersedia di Malaysia pada September 2026, terdapat beberapa pilihan yang menarik untuk dipertimbangkan.

Tetapi telefon paling mahal dalam senarai ini tidak semestinya pilihan terbaik untuk semua orang.

Ada yang lebih sesuai untuk gaming, ada yang mengutamakan kamera, manakala sesetengah model lebih menarik untuk pengguna yang mahukan bateri tahan lama.

Ringkasan 7 Telefon Bawah RM1,000

Model Harga bermula* Kelebihan utama
Redmi 17 5G RM799 5G & nilai keseluruhan
Redmi Note 15 5G RM849 Kamera & skrin
TECNO Pova 7 5G RM899 Gaming & bateri
HONOR X7d 5G RM799 Bateri besar
Infinix Note Edge RM999 Skrin & RAM
Realme P4x RM999 Prestasi & bateri
Redmi 17 4G RM699 Pilihan lebih murah

*Harga ialah harga rujukan yang disemak daripada senarai pasaran dan boleh berubah mengikut kedai, promosi serta konfigurasi.


1. Redmi 17 5G — Pilihan Menarik Sekitar RM800

Kalau bajet sekitar RM800 tetapi masih mahukan telefon 5G, Redmi 17 5G merupakan antara model yang patut dimasukkan dalam senarai.

Harga permulaannya disenaraikan sekitar RM799 dalam semakan harga semasa.

Kelebihan utama telefon ini ialah ia memberikan pilihan 5G pada harga yang masih berada di bawah RM1,000.

Shopee > Redmi 17 5G

Sesuai untuk: pengguna biasa, media sosial, video dan mereka yang mahu 5G pada harga lebih rendah.


2. Redmi Note 15 5G — Untuk Yang Utamakan Kamera

Kalau kamera menjadi pertimbangan utama, Redmi Note 15 5G lebih menarik.

Model ini disenaraikan sekitar RM849 dan mempunyai kamera utama 108MP dengan OIS. Ia juga menggunakan skrin AMOLED 120Hz berdasarkan spesifikasi yang disenaraikan oleh beberapa laman teknologi Malaysia.

Ini menjadikannya antara pilihan menarik untuk pengguna yang banyak mengambil gambar, menonton video dan menggunakan media sosial.

Shopee > Redmi Note 15 5G

Sesuai untuk: kamera, media sosial dan hiburan.


3. TECNO Pova 7 5G — Menarik Untuk Gamer Bajet

Untuk pengguna yang lebih mementingkan prestasi permainan, TECNO Pova 7 5G patut diberi perhatian.

Harga model ini berada sekitar RM899 dalam senarai telefon bawah RM1,000 semasa.

Antara spesifikasi yang menarik ialah cip MediaTek Dimensity 7300 Ultimate, RAM 8GB, bateri 6,000mAh dan pengecasan 45W.

Dengan kombinasi tersebut, ia lebih sesuai untuk pengguna yang mahukan prestasi dan bateri besar.

Shopee > Tecno Pova 7 5G

Sesuai untuk: gaming, video dan penggunaan berat.


4. HONOR X7d 5G — Bateri Besar

HONOR X7d 5G pula merupakan pilihan menarik bagi pengguna yang tidak mahu terlalu kerap mengecas telefon.

Harganya disenaraikan bermula sekitar RM799, dengan bateri 6,500mAh dan cip Snapdragon 6s Gen 3.

Bateri sebesar ini menjadi salah satu tarikan utama model berkenaan.

Shopee > Honor X7D 5G

Sesuai untuk: pengguna yang banyak menggunakan telefon sepanjang hari.


5. Infinix Note Edge — RM999 Dengan Spesifikasi Menarik

Kalau bajet boleh mencecah RM1,000, Infinix Note Edge juga menarik untuk dipertimbangkan.

Harga permulaannya sekitar RM999.

Model ini menawarkan RAM 8GB, storan yang besar serta cip Dimensity 7100. Ia juga mempunyai skrin AMOLED melengkung yang memberikan penampilan lebih premium.

Shopee > Infinix Note Egde 5G

Sesuai untuk: pengguna yang mahukan telefon dengan reka bentuk dan paparan yang lebih premium.


6. Realme P4x — Bateri 7,000mAh

Salah satu spesifikasi paling menarik dalam kategori ini ialah Realme P4x.

Model tersebut disenaraikan sekitar RM999 dan mempunyai bateri 7,000mAh, selain menggunakan cip MediaTek Dimensity 7400 Ultra.

Untuk pengguna yang mengutamakan ketahanan bateri, ini merupakan salah satu model yang patut dilihat.

Shopee >> Realme P4x

Sesuai untuk: penggunaan sepanjang hari, gaming ringan hingga sederhana dan pengguna yang mahukan bateri besar.


7. Redmi 17 4G — Untuk Bajet Lebih Rendah

Tidak semua orang memerlukan 5G.

Kalau penggunaan utama hanya WhatsApp, Facebook, TikTok, YouTube, panggilan dan aplikasi harian, telefon 4G yang lebih murah mungkin sudah memadai.

Shopee >> Redmi 17 4G disenaraikan bermula sekitar RM699.

Dengan memilih telefon lebih murah, lebihan bajet boleh digunakan untuk membeli casing, pelindung skrin atau aksesori lain.


Jadi, Telefon Mana Paling Berbaloi?

Jawapannya bergantung kepada keperluan.

🏆 Pilihan seimbang

Redmi Note 15 5G

Menarik jika anda mahukan gabungan kamera, skrin dan 5G pada harga bawah RM1,000.

🎮 Untuk gaming

TECNO Pova 7 5G

Lebih sesuai untuk pengguna yang mengutamakan prestasi dan bateri.

🔋 Untuk bateri

Realme P4x / HONOR X7d 5G

Kedua-duanya menawarkan kapasiti bateri yang besar.

💰 Paling murah dalam senarai

Redmi 17 4G

Sesuai jika anda tidak memerlukan sambungan 5G.


Jangan Tengok RAM Sahaja

Satu kesilapan biasa ketika membeli telefon murah ialah hanya melihat angka RAM.

Telefon dengan RAM 8GB tidak semestinya lebih laju daripada telefon 6GB.

Perkara lain yang perlu dilihat termasuk:

  • jenis cip pemproses
  • jenis skrin
  • kapasiti bateri
  • kelajuan pengecasan
  • kamera
  • storan
  • sokongan kemas kini perisian
  • kualiti binaan
  • waranti
  • harga sebenar selepas promosi

Sebab itu penting untuk melihat keseluruhan pakej, bukannya satu spesifikasi sahaja.


Berapa Bajet Yang Patut Disediakan?

Kalau bajet anda:

RM500–RM700
Cari telefon asas yang memberikan bateri baik dan prestasi mencukupi untuk aplikasi harian.

RM700–RM900
Ini antara julat paling menarik kerana sudah banyak pilihan 5G dan spesifikasi yang lebih lengkap.

RM900–RM1,000
Anda boleh mendapatkan model dengan cip lebih berkuasa, kamera lebih baik atau bateri yang sangat besar.



Adakah telefon bawah RM1,000 masih berbaloi pada 2026?

Ya. Persaingan dalam kategori ini semakin sengit dan banyak model kini menawarkan 5G serta bateri besar pada harga bawah RM1,000.

Telefon bawah RM1,000 mana sesuai untuk gaming?

TECNO Pova 7 5G antara pilihan yang menarik kerana menggunakan Dimensity 7300 Ultimate dan bateri 6,000mAh.

Telefon mana mempunyai bateri paling besar dalam senarai?

Realme P4x mempunyai bateri 7,000mAh, manakala HONOR X7d 5G menawarkan 6,500mAh.

Perlu beli telefon 5G?

Tidak semestinya. Jika kawasan anda mempunyai liputan 4G yang baik dan penggunaan hanya untuk aplikasi harian, telefon 4G masih boleh menjadi pilihan yang lebih menjimatkan.

Adakah harga telefon boleh berubah?

Ya. Harga boleh berubah mengikut promosi, kedai, konfigurasi RAM/storan dan tempoh jualan. Semak harga semasa sebelum membuat pembelian.

Pasaran telefon bawah RM1,000 pada 2026 sebenarnya semakin menarik.

Dengan bajet sekitar RM700 hingga RM1,000, pengguna Malaysia sudah mempunyai banyak pilihan yang menawarkan 5G, bateri besar, skrin berkualiti dan prestasi yang mencukupi untuk kebanyakan kegunaan harian.

Jika kamera menjadi keutamaan, Redmi Note 15 5G patut dipertimbangkan.

Jika gaming dan prestasi lebih penting, TECNO Pova 7 5G lebih menarik.

Manakala bagi mereka yang mengejar ketahanan bateri, Realme P4x dengan bateri 7,000mAh merupakan antara pilihan yang menonjol.

Harga dan spesifikasi boleh berubah mengikut masa. Artikel ini boleh dikemas kini apabila terdapat model baharu atau perubahan harga besar di Malaysia.